Historia
Narodziny idei
Tchoukball (wym. czukbol) narodził się jako wynik wieloletnich doświadczeń z dziedziny medycyny sportowej oraz badań nad aktywnością fizyczną, prowadzonych przez szwajcarskiego lekarza, doktora Hermanna Brandta.
Dr Brandt dostrzegł, że wiele współczesnych dyscyplin sportu powoduje poważne urazy, które w dłuższej perspektywie zmuszają nie tylko do porzucenia danej dyscypliny, lecz mogą doprowadzać do trwałego kalectwa. Dr Brandt zamieścił swoje przemyślenia w książce "Od wychowania fizycznego do sportu poprzez biologię". W 1970 roku opublikował swój głośny artykuł "Naukowa krytyka gier zespołowych", który został nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem Międzynarodowego Związku Wychowania Fizycznego - FIEP. Przedstawił w nim cechy idealnej gry zespołowej, przywiązując szczególną wagę do problemu wyeliminowania wszelkich urazów i kontuzji. Praktycznym wyrazem jego idei stała się, opracowana wspólnie z zespołem współpracowników, gra o nazwie tchoukball. Dr Brandt zmarł w listopadzie 1972 roku, gdy stworzona przez niego dyscyplina sportu dopiero zaczynała się upowszechniać.
Powstanie struktur
Większość powszechnie znanych na świecie dyscyplin sportowych miała skromne początki oraz przechodziła przez trudne okresy wolniejszego rozwoju, a nawet niemal całkowitego zaniku. Można śmiało stwierdzić, że na tle innych dyscyplin rozwój tchoukballu postępuje wyjątkowo dynamicznie i obecnie wydaje się, że najtrudniejszy etap ma on za sobą. Już w roku 1971 szwajcarscy i francuscy miłośnicy tchoukballu utworzyli Międzynarodową Federację Tchoukballu - FITB, z dr. Brandtem w roli prezesa organizacji. W 1972 roku do FITB dołączyła Wielka Brytania, a w roku 1976 udało się zorganizować pierwszy turniej międzynarodowy z udziałem drużyn: Francji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W latach 80-tych XX wieku tchoukball dynamiczne rozwijał się na Tajwanie, stając się trzecią pod względem popularności dyscypliną sportową w tym kraju, czego potwierdzeniem jest liczba ponad 100 drużyn biorących regularnie udział w mistrzostwach krajowych. W 1984 roku na Tajwanie odbył się pierwszy międzykontynentalny turniej tchoukballu zorganizowany przez FITB. Wzięły w nim udział reprezentacje: Francji, Japonii, Korei Południowej, Szwajcarii, Tajwanu i Wielkiej Brytanii. W 1989 roku tchoukball został zaprezentowany na Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich (World Games) w Karlsruhe. W roku 2000, w trzydziestolecie istnienia tchoukballu, w Genewie zostały zorganizowane pierwsze oficjalne Mistrzostwa Świata FITB przy udziale drużyn: Brazylii, Francji, Szwajcarii, Tajwanu, Wielkiej Brytanii i Włoch. Obecnie w skład FITB wchodzi 30 oficjalnych związków krajowych z Europy, Azji, Ameryki Południowej, Ameryki Północnej oraz Afryki. Ogółem, w 54 krajach ze wszystkich kontynentów pracują oficjalni przedstawiciele FITB promujący i nauczający gry w tchoukball.
Tchoukball dziś
W ostatnich latach swój rozwój w Europie tchoukball zawdzięcza przede wszystkim aktywności federacji Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Obecnie rozwija się bardzo dynamicznie także we Włoszech, które będąc gospodarzem wywalczyły drugie miejsce na ostatnich Mistrzostwach Świata 2011 w Ferrarze. W Europie Środkowej i Wschodniej tchoukball jest znany przede wszystkim w Republice Czeskiej. W marcu 2008 roku, pod nazwą Stowarzyszenie Kultury Fizycznej "Tchoukball.pl", swoją działalność zainaugurował pierwszy klub tchoukballu w Polsce, którego witrynę Państwo oglądacie.