tchoukball
Tchoukball to gra zespołowa rozgrywana przy użyciu piłki oraz specjalnych bramek. W odróżnieniu od większości sportów drużynowych, tchoukball jest grą bezkontaktową: przechwytywanie podań, blokowanie rzutów czy ograniczanie toru ruchu innego zawodnika jest zabronione. Przed każdą z bramek znajduje się półkole o promieniu 3 metrów, stanowiące pole bramkowe. Aby zdobyć punkt, należy odbić piłkę od bramki w taki sposób, aby upadła ona na boisko (pole gry), poza polem bramkowym. Zadaniem drużyny broniącej jest złapać piłkę, zanim dotknie ona nawierzchni boiska.
Pomimo braku kontaktu między zawodnikami, tchoukball jest grą niezwykle dynamiczną i efektowną. Połowy boiska nie są przypisane do żadnej z drużyn, tak więc można atakować na dowolną bramkę. Przed oddaniem rzutu na bramkę można wykonać co najwyżej 3 podania. Zawodnik będący w posiadaniu piłki może przetrzymywać ją nie dłużej niż 3 sekundy i wykonać maksymalnie 3 kroki przed wykonaniem podania lub oddaniem strzału na bramkę.
W odróżnieniu od innych sportów zespołowych, w tchoukballu nie traci się energii na przeszkadzanie przeciwnikowi w grze, gdyż głównym sposobem na przejęcie piłki jest skuteczna obrona. Zawodnicy skupiają się na doskonaleniu własnej gry oraz umiejętności drużynowych, związanych z ustawieniem na boisku i obserwacją ruchów przeciwnika. Dzięki temu tchoukball, zgodnie z założeniami jego twórcy, dr. Hermanna Brandta, zachęca do budowania więzi społecznych poprzez wspólną aktywność sportową.