Jak zacząć

Tchoukball - jak zacząć?

W tej sekcji przedstawiamy kilka porad dotyczących rozpoczęcia przygody z tchoukballem, gdy nie dysponuje się profesjonalnym sprzętem, a może nawet odpowiednią liczbą osób, chcących spróbować nowej dyscypliny. Jednocześnie informujemy, że istnieje możliwość wzięcia udziału w naszych treningach, na których korzystamy z profesjonalnego sprzętu, certyfikowanego przez Międzynarodową Federację Tchoukballu - FITB. W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o skorzystanie z formularza kontaktowego.

Kto może grać?

Tchoukball, zgodnie z zamysłem twórcy gry, dr. Hermanna Brandta, to sport dla wszystkich. Ze względu na swoją konstrukcję, w meczu tchoukballowym bez większych trudności mogą wspólnie grać osoby młodsze i starsze, kobiety i mężczyźni, osoby wysportowane oraz te o słabszej formie fizycznej. Podstawowe reguły gry są na tyle proste, że już po 10 minutach krótkiego wprowadzenia nowi zawodnicy mogą uczestniczyć w rozgrywce.

Drużyny

Tchoukball jest grą zespołową rozgrywaną zwykle z udziałem druzyn siedmioosobowych (pięcioosobowych w przypadku odmiany plażowej). Aby rozpocząć nie trzeba jednak zebrać pełnych drużyn. Już przy 4 osobach w drużynie można cieszyć się pełnią możliwości kombinacyjnych i taktycznych.

Boisko

Pełnowymiarowe boisko do tchoukballu odpowiada rozmiarami boisku do koszykówki (wymiary mogą oscylować pomiędzy 26-29 m długości i 15-17 m szerokości). Rozpoczynając przygodę z tchoukballem warto jednak zmniejszyć rozmiar boiska, dostosowując je do liczby grających oraz ich umiejętności. Spokojne rozegranie kilku pierwszych meczów na mniejszym obszarze pozwoli wszystkim zawodnikom utrwalić zasady gry. W razie potrzeby można rozegrać mecz z wykorzystaniem tylko jednej bramki.

Ponieważ w tchoukballu niedozwolone jest kozłowanie piłki, mecze można rozgrywać praktycznie na każdej nawierzchni - zarówno w hali sportowej, jak i na otwartym powietrzu. Popularna jest między innymi odmiana plażowa. Na obu końcach boiska znajdują się półkola o promieniu 3 metrów. Stanowią one pola bramkowe, w których nie może przebywać zawodnik z piłką, ani w której nie może upaść piłka. Do wyznaczenia pól bramkowych można użyć kawałka sznurka o długości 3 m, a jego granicę można oznaczyć za pomocą kredy, a następnie taśmy klejącej, tasiemki, niewielkich plastikowych krążków itp. Schemat boiska przedstawiono w zakładce Jak grać?

Bramki

Bramki tchoukballowe przypominają swoim wyglądem małe trampoliny (patrz: Jak grać?), a ich zakup nie powienien obecnie stanowić problemu. Zanim wyposażymy się w specjalne bramki, możemy samodzielnie wykonać amatorskie bramki z kawałka drewnianej płyty z odpowiednimi podpórkami. Przykład takiej bramki przedstawia poniższy rysunek:

W razie chęci zakupu bramek lub spróbowania swoich sił w tchoukballu służymy radą - zachęcamy do kontaktu.

Piłka

Do gry w tchoukball wykorzystuje się piłkę identyczną jak do piłki ręcznej. Większej (rozmiar 3) używa się w meczach drużyn męskich, natomiast mniejszej (rozmiar 2) w meczach drużyn żeńskich, juniorskich bądź mieszanych.